Az MNB 2018-as növekedési jelentése nagyon ambiciózus növekedési pályát rajzolt föl a magyar gazdaság számára: „az osztrák fejlettség megközelítése 12 év alatt”. Jó lenne, ha megvalósítható lenne a látomás, de még egy tisztességes versenygazdaságban is nagyon nehéz lenne a cél teljesítése, például nyíltabban kellene beszélni a problémákról. Ebben a szövegben csak a reálbér-pályákat és a régebbi nyugdíjak fokozatos relatív értékvesztését modellezem – a lehető legegyszerűbben.
Nem nehéz belátni, hogy tartós reálbér-növekedés esetén a már megállapított nyugdíjak árindexálása a bérekhez és az új nyugdíjakhoz képest csökkenti a régebbi nyugdíjakat. De ilyen gyors mértékű tartós nettó reálkereset-növekedéssel korábban senki sem számolt, ezért elsikkadt a feszültségek mértéke.
Most újra szembe kell néznünk a kérdéssel: Mennyire lehet és mennyire szabad a régebbi nyugdíjakat relatíve elértékteleníteni? >>> Tovább a teljes cikkre
Nem található esemény a közeljövőben.
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
Srí Lanka: a 2022-es gazdasági válság leckéje – A. Krueger Lessons from Sri Lanka Anne O. Krueger Jul 25, 2022 – Project Syndicate ... Read More »
A permanens válság korában élünk – J. Meadway We’re living in an age of permanent crisis – let’s stop planning for a ‘return ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »