Az MNB árfolyamnyereségének felhasználása

BlogOblath Gábor

Baksay Gergely, az MNB igazgatója és Palotai Dániel, az MNB ügyvezető igazgatója a Népszabadság 2014. 11. 29. számában megjelent, A devizahitelesek és a jegybank című írásban Róna Péternek a devizahitelek forintosítására vonatkozó javaslatával (Népszabadság 2014. 11.19) szemben számos ellenvetést fogalmazott meg. Amellett érveltek, hogy a jegybank akkor jár el helyesen, ha az árfolyamnyereségéből eredménytartalékot képez. Érvelésükből azonban az is következik, hogy nem szabályos, nem ésszerű, nem prudens, ráadásul a költségvetés hosszú távú érdekei szempontjából is kedvezőtlen, ha az MNB az árfolyamnyereségét az unortodox közgazdaságtan oktatását szolgáló alapítványokra, továbbá irodaházak, kastélyok és villák vásárlására fordítja.

Baksay és Palotai szerint más felhasználási céloknál „…sokkal célszerűbb, ha az MNB a devizakonverzióból származó nyereségéből tartalékot képez, ami hosszabb távon biztosíthatja azt, hogy a jegybank a jövőben sem szorul majd költségvetési térítésre. A költségvetési térítés szükségességének kockázata különben valós lenne, mert az alacsony globális hozamkörnyezetben a devizatartalékokon elérhető hozam jelentősen lecsökkent, így előretekintve nem lehet garantálni – és ez a monetáris politikának nem is célja –, hogy a jegybank ’magától’ mindig nyereséges legyen. A jegybanktörvény – uniós előírásoknak megfelelő – rendelkezése pedig költségvetési térítést ír elő arra az esetre, ha a jegybank (a korábban képzett eredménytartalékát meghaladó mértékben) veszteséges lenne. Az MNB ezt kívánja megelőzni.” A gondolatmenet összegzése: „…az MNB az előírt szabályokat is betartva akkor jár el a legprudensebben, a költségvetés szempontjából is hosszú távon a legkedvezőbben, ha eredménytartalékot képez, és így elejét tudja venni későbbi potenciális költségvetési kiadásoknak, amivel nemcsak a devizahitelesek, hanem minden adófizető jól jár.”

A szerzők nem vonták le az érveikből logikusan adódó következetést, de helyettük megteszem én: az árfolyamnyereségből alapítványokra és ingatlanokra fordított hatalmas összegek az MNB imprudens költekezését jelentik, amivel csaknem minden adófizető rosszul jár.

A témához kapcsolódó friss hír: Az MNB megvette az ország legdrágább házát

Felhasználási feltételek
Impresszum
Intézményünk országos ésnemzetközi hálózati kapcsolatátaz NIIF program biztosítja
Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézet
© Copyright 2020. Minden jog fenntartva.