A tortaszeletelési problémában egy heterogén, tetszőlegesen osztható jószágot osztunk szét a résztvevők között. Az értékelések szubjektívek, azaz mindenkinek megvan a saját elképzelése arról, hogy a tortának mely része a legkívánatosabb. A modell tipikus alkalmazási területei pl. a földosztások, vagy a hirdetési idősávok kijelölése. Cikkünkben azt az esetet vizsgáljuk, amikor a résztvevők egy összefüggő szeletet szeretnének kapni, tehát sok kis szelettel nem elégszenek meg. Megmutatjuk, hogy nincs olyan arányos és Pareto-hatékony elosztási szabály, amely egyben erőforrás- vagy népesség-monoton lenne. Mutatunk egy arányos, gyengén Pareto-hatékony és népesség-monoton szabályt, illetve a Feloszt és Választ szabály egy fejlesztését, amely arányos, gyengén Pareto-hatékony és erőforrás-monoton.
Erel Segal-Halevi, Balázs R. Sziklai (2018): Resource-monotonicity and population-monotonicity in connected cake-cutting, Mathematical Social Sciences, in Press, link
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »