Nem-kognitív készségek a munkaerőpiacon
Fazekas Károly (főigazgató, tudományos főmunkatárs MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet), Varga Júlia (tudományos főmunkatárs MTA KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet)
A kognitív természettudományos készségeket (STEM – Science, Technology, Engineering, Mathemathics) a tudományos szóhasználatban már megszokott fordulatként használják. Ezzel szemben a nem kognitív készségek esetében még hiányzik a terminológiai közmegegyezés. Annak ellenére így van ez, hogy a munkaerőpiac jövőjét tárgyaló írásokban egyre többször írnak a szerzők ez utóbbiak növekvő jelentőségéről. Elmondható, hogy a szakmaszerkezet átalakulásánál sokkal nagyobb szerepük van a szakmákon belüli feladatok tartalmában bekövetkező változásoknak, ezek közül az érzelmi-szociális készségek fontosságának. Fazekas Károly, a KRTK főigazgatójának a Magyar Tudomány a munka jövőjével foglalkozó tematikus számában megjelent tanulmányabemutatja a nem kognitív készségek fejlesztésének lehetőségeit a különböző életszakaszokban, azok munkapiaci és társadalmi hatásait és összefoglalja a témához kapcsolódó közgazdaság-tudományi kutatások legfrissebb eredményeit. A folyóirat ugyanezen számában Varga Júlia cikke a munkapiaci feladatok automatizálhatóságának hatásairól és az oktatási rendszerekkel szemben támasztott 21. századi követelményekről szól.
Nem található esemény a közeljövőben.
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
Srí Lanka: a 2022-es gazdasági válság leckéje – A. Krueger Lessons from Sri Lanka Anne O. Krueger Jul 25, 2022 – Project Syndicate ... Read More »
A permanens válság korában élünk – J. Meadway We’re living in an age of permanent crisis – let’s stop planning for a ‘return ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »