A kérdezés szenvedélye
Nincs közös cikkünk. A szociális kérdésről készült interjúnk (Holmi 1995) is az ő műve. A hangfelvétel első, leírt változatát alaposan átírta. Nemcsak a válaszokat, de kérdéseket is – szoktam némi éllel jellemezni János alaposságát és pontosságát. Már akkor is tudtam, nem pontos a leírás: nemcsak a precizitás, hanem a kérdezés szenvedélye is vezérelte. Sokan és sokszor fogják alaposan elemezni és idézni a könyveit, cikkeit, tanulmányait. Emlegetni egyetemi előadásait, újságcikkeit a vele készült interjúkat, könyvismertetéseket és bírálatokat. Akiket az a megtiszteltetés ért, hogy együtt dolgozhattak vele, hogy elolvasta és értékelte írásaikat, jól tudták: Kornai tűpontos kérdéseiből legalább annyit tanulhatnak, hasznosíthatnak, mint tudományos közleményeiből. Miért pont ezzel foglalkozol? Kiknek szánod? Mit akarsz ezzel bizonyítani? Hol húzod meg az érvényesség határait? Mielőtt megírtad, elolvastad X cikkét?– szembesített bennünket fáradhatatlanul a tudományos kutatás legfontosabb értékeivel és választásaival. Tudta és tudatta: pontos kérdések nélkül nincs jó hipotézis. Aki kérdezni sem mer, aki már a hipotézis állításakor óvatoskodik, aki tiltja vagy gátolja a kíváncsiságot, az rongálja az elfogadható teljesítmény esélyeit. És ami talán még fontosabb: megfosztja magát és az érdeklődő közönséget a (tudományos) szabadságtól.
Az egyik – még Zsuzsával közös – születésnapon az javasolták: kérdezzünk tőlük bármit, amiről addig még nem mertünk, akartunk érdeklődni. Amit nem kérdeztünk, végleg válasz nélkül marad. Szomorú.
Laki Mihály
Kornai a hétköznapokban
Korábban örömmel írtam János kerek születésnapjaira, most a halál szinte lefogja a kezem. Régóta tudtuk, hogy János rosszul van, de eddig abban reménykedtünk, hogy még nincs vége. Most viszont a remény is meghalt.
Korábbi írásaimmal ellentétben most nem átfogó pályaképet adok. Pillanatképeket idézek föl János életének azokból a szakaszaiból, amelyeknek mint csoportjának tagja, barátja és alkalmi társszerzője szemtanúja voltam és megörökítésre érdemesnek tartok. Milyen volt János a hétköznapokban? Fő mondanivalóm: mindennapi életét nem szürkítette el a kivételes mélységű és szélességű kutatói pálya.
Nem tudom, mennyire sikerült éles képeket adnom János életének második feléről. Remélem, azok az olvasók, akik alig vagy egyáltalán nem ismerték Jánost, valamilyen benyomást kaptak róla. Akik viszont jól ismerték, saját élményeikkel már eddig is kiegészítették vagy kiegészítik a leírtakat. Megőrizzük János emlékét!
Simonovits András
Nem található esemény a közeljövőben.
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
Srí Lanka: a 2022-es gazdasági válság leckéje – A. Krueger Lessons from Sri Lanka Anne O. Krueger Jul 25, 2022 – Project Syndicate ... Read More »
A permanens válság korában élünk – J. Meadway We’re living in an age of permanent crisis – let’s stop planning for a ‘return ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »