A választókörzetek igazságos kialakítása biztosítja, hogy a szavazóknak megközelítőleg azonos befolyása legyen a szavazás kimenetelére. A két legfontosabb kapcsolódó probléma a körzetek közötti képviselő helyek szétosztása, illetve a körzethatárok kijelölése. Cikkünkben az első problémával foglalkozunk. Intuitíve, ha létezik egy olyan körzet, amelynek a mérete jelentősen eltér az átlagkörzet nagyságától, akkor számottevő lesz a különbség a szavazói befolyások között is. Tanulmányunkban korlátot adunk arra nézve, hogy egyes osztómódszerek milyen rosszul teljesíthetnek e mérce szerint, azaz az ilyen módszerek által javasolt körzetkiosztásokban, mekkora az átlagkörzettől vett maximális eltérés.
László Á. Kóczy, Balázs R. Sziklai (2018): Bounds on Malapportionment, Operations Research Letters Volume 46, Issue 3, May 2018, Pages 324-328 link
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »