Hogyan lehet hatékony a felvételi rendszer? Általában az iskolaválasztás úgy történik, hogy a diákok vagy szüleik benyújtják a jelentkezéseiket és preferenciáikat, és a kormány vagy önkormányzat prioritási szabályokat alkot. Az igazságos megoldások közül a Gale–Shapley-féle algoritmus a diákok számára a legkedvezőbb párosítást adja. Lényegében ez a mechanizmus van használatban a hazai felvételi gyakorlatban, Magyarországon a prioritások teljesítményalapúak. Biró Péternek, a KTI tudományos munkatársának és Jens Gudmundssonnak, a University of Copenhagen munkatársának A legnagyobb hasznosságú Pareto-hatékony allokáció megtalálásának bonyolultsága című kutatásában egy új iskolaválasztási algotitmust vizsgáltak meg, és azt találták, hogy az jobb összesített eredményeket hozott, mint a Gale–Shapley-féle eljárás. Tovább a kutatás összefoglalójára
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »