A klímaváltozásnak alig ismert veszélye: a terhességre és a fogantatásra is káros hatással van – Hajdu Tamás cikke a KRTK blogban

 

Néhány évtizede talán még azt hihettük, a klímaváltozás elsősorban a jövő problémája, ami leginkább a gyerekeinket, unokáinkat érinti majd, de mára már egyértelműen a jelen részévé, a saját gondunkká vált. Nem meglepő hát, hogy egyre többször szólnak a hírek a hőmérséklet emberi egészségre gyakorolt hatásairól is. Különösen gyakran hallunk a hőhullámok okozta halálozásokról vagy új fertőző betegségek megjelenéséről. Ugyanakkor jóval kevesebb figyelmet kap a hőmérséklet és a klímaváltozás terhességekre, illetve újszülöttekre gyakorolt hatása.
 
Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontban folyó kutatássorozatunk éppen ezt a témát vizsgálta. Három kérdést igyekeztünk megválaszolni.

  • Hogyan hat a fogantatás előtti hőmérséklet a fogantatások számára?
  • Befolyásolja-e a terhesség első néhány hetének időjárása a korai vetélések valószínűségét?
  • Milyen összefüggés áll fenn a magzatot a terhesség alatt érő hőmérséklet és a születési súly között?

A kutatások közös jellemzője, hogy olyan adminisztratív adatbázisok elemzésén alapulnak, amelyek milliós esetszámban tartalmaznak adatokat a magyarországi terhességekről. A hőmérséklet oksági hatásának becslése pedig egy olyan módszertannal történik, ami a hőmérséklet évek közötti véletlenszerű ingadozását használja ki (kiszűrve az időbeli trendeket és a szezonális különbségeket).

⇒ Tovább a teljes cikkre

Felhasználási feltételek
Impresszum
Intézményünk országos ésnemzetközi hálózati kapcsolatátaz NIIF program biztosítja
Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézet
© Copyright 2020. Minden jog fenntartva.