Előszó
Jobb időkben most lenne alkalom egy csendes ünneplésre: az intézeti (akkor MTA KTI) blog ezelőtt tíz évvel, 2010. március 17-én indult el. Az első írás Oblath Gábor: Ki, miben felelős? Észrevételek Surányi György diagnózis- és terápia-kritikájához c. cikke volt az econ.core.hu honlapon.
A régi honlapon összesen 2391 bejegyzés született, az utolsó 2018. február 26–án került ki. Az új honlapon (old.kti.krtk.hu) a blog folyamatosan működött tovább, eddig 94 bejegyzés született, az egyéni cikkek mellett többnyire a nemzetközi szakirodalom és blogoszféra írásait megjelenítve, bejegyzésenként átlagosan 10-12 cikket. Az intézet fizikai költözése miatt a blog 2017. október 19. és november 10. között szünetelt.
A blog szerkesztője és a technikai szerkesztői munkát végző Földi Adrienn a tizedik évfordulón nagy örömmel teszi közzé Oblath Gábor mostani írását. Szeretnénk remélni, hogy a járvány okozta vészhelyzetben ez is azt példázza, hogy a komoly közgazdaságtudomány ilyen körülmények között is működik és hinni akarjuk, hogy működni is fog.
Madarász Aladár
Az, hogy milyennek látjuk Magyarország Szlovákiához vagy Dánia Svédországhoz viszonyított teljesítményét, azon is múlik, hogy a reálszinteket vagy pedig a reálváltozásokat hasonlítjuk-e össze. Az előbbihez folyó, az utóbbihoz konstans vásárlóerő-paritást használata tartozik, s ezek jelzései számos EU-tagország, köztük Magyarország esetében különböznek egymástól. Az írás, amellett, hogy bemutatja és példákkal illusztrálja a kétféle mutató közötti tartalmi és technikai eltéréseket, a közgazdasági magyarázat felé is tesz egy lépést azzal, hogy a külkereskedelmi cserearány-változások jelentőségére irányítja a figyelmet. Ez a magyarázat az EU egészét tekintve nagyjából stimmel, de sok tagország, köztük Magyarország esetében nem működik.
Nem található esemény a közeljövőben.
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
Srí Lanka: a 2022-es gazdasági válság leckéje – A. Krueger Lessons from Sri Lanka Anne O. Krueger Jul 25, 2022 – Project Syndicate ... Read More »
A permanens válság korában élünk – J. Meadway We’re living in an age of permanent crisis – let’s stop planning for a ‘return ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »