A KSH által február 14-én kiadott diadaljelentés a GDP növekedéséről akkor is erősen félrevezető, ha elhisszük magukat a közzétett számokat. Az alábbi 1. ábrán azt láthatja az Olvasó, hogy a tavalyi év második és harmadik negyedévének gyors növekedése 2012 megfelelő negyedéveihez képestvalójában az elemzők által bázishatásnak nevezett jelenséget tükrözi: a 2012 harmadik és negyedik negyedévében történt súlyos visszaesést fordítja visszájára. Ezért – és 2013 első felének gyönge teljesítménye miatt – a tavalyi, most 1,2 százalékosra becsült növekedés csak részben egyenlítette ki a 2012-es 1,7 százalékos csökkenést, más szóval az ünnepelt tavalyi GDP a 2011 évitől elmaradt.
A 2. ábrában azt mutatjuk be, hogy a 2009 utolsó negyedévéhez képest mért GDP-növekedésben alaposan lemaradtunk (Csehország kivételével) a többi közép-európai országhoz képest.
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
A 2021 végén, illetve 2022 elején tapaszalt 6, illetve 7%-os cserearányromlás brutális reáljövedelem-kivonást jelentett a magyar gazdaságból. A külső egyensúly alakulásával foglalkozó elemzések többnyire ... Read More »